Past Simple (to be) – card game

Po dość długiej przerwie wracam, żeby podzielić się z Wami ostatnio stworzoną przeze mnie grą karcianą.

Dzięki niej uczniowie mogą utrwalić formy przeszłe czasownika ‚to be’ zarówno w zdaniach twierdzących, przeczących, jak i pytaniach.

Wszystkie karty drukujemy i podklejamy od spodu ciemnym tłem, aby zawartość kart nie prześwitywała. Karty tasujemy i rozdajemy uczniom, aby każdy z nich miał ich taką samą ilość.

Początkowo uczniowie rozkładają swoje karty przed sobą i sprawdzają ile kart mogą połączyć w pary, aby utworzyć poprawne gramatycznie i sensowne zdania. Ustalamy z uczniami, że np. zdanie:

ONI byli wczoraj na spacerze z NASZYM psem.

chociaż jest poprawne gramatycznie, jest nieco mniej poprawne jeśli chodzi o sens niż zdanie:

MOJA SIOSTRA I JA byłyśmy wczoraj na spacerze z NASZYM psem.

Trzeba więc uczulić uczniów, żeby budując zdania zwracali uwagę na zgodność wszelkiego rodzaju zaimków osobowych i zaimków dzierżawczych w każdym ze zdań.

Na kartach znajdują się też lupki z plusami i minusami: plus oznacza, że musimy utworzyć zdanie twierdzące, a minus, że przeczące.

Uczniowie na zmianę wykładają więc na stół pary kart, które ich zdaniem tworzą poprawne gramatycznie i sensowne zdania. Nauczyciel, wraz z pozostałymi graczami, akceptuje lub odrzuca proponowane pary. Zaakceptowane pary lądują na wspólnym stosiku pośrodku stołu. Kiedy uczniowie stwierdzą, że nie są w stanie utworzyć już więcej zdań, tworzą ze swoich kart wachlarzyk i na zmianę losują od przeciwnika określoną liczbę kart. Liczba kart ustalana jest za każdym razem z nauczycielem i zależy od tego ile niesparowanych kart  każdemu pozostało. Możemy umówić się np. na 2, 3, lub 5 kart. Uczniowie próbują teraz z nowymi kartami utworzyć jakieś poprawne zdania. Jeśli po ułożeniu zdań nadal jakieś karty pozostaną bez pary, każdy z graczy liczy je – grę wygrywa ta osoba, która będzie miała ich najmniej.

Plik z kartami do gry (w wersji z kolorowym albo białym tłem) znajdziecie tutaj.

Dajcie znać, czy gra Wam się spodobała i czy przyda się Wam na Waszych zajęciach.

Miłej zabawy!

 

 

4 uwagi do wpisu “Past Simple (to be) – card game

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s